7 вересня 2020 року

12:01:12 07.09.2020 Назад

«ЗЕЛЕНЕ» БЮДЖЕТУВАННЯ МІСЬКОГО РОЗВИТКУ

В останні роки все більше уваги приділяється «зеленій» складовій міських бюджетів. Серед широкого кола міських проблем «зелений» бюджет, насамперед, має закривати питання щодо поводження з відходами, озеленення міської території, модернізації міської екологічної інфраструктури, контролю за станом повітря та довкілля у цілому, очищення міських водойм, налагодження екологічної освіти як дітей, так і дорослих, у тому числі засобами зовнішньої соціальної реклами, проведення різноманітних інших заходів екологічного характеру за кошт міського бюджету. Окремий «зелений» бюджет як чітко визначена складова міського бюджету екологічного спрямування має свої переваги: по-перше, кошти на екологічні заходи виділяються при цьому в межах  чітко окреслених природоохоронних цілей, що запобігає розпорошенню фінансових ресурсів; а по-друге, в умовах нестачі власних бюджетних коштів, для фінансування екологічних витрат можуть застосовуватися пільгові «зелені» кредити, а також залучені кошти безповоротної фінансової допомоги у вигляді грантів міжнародних організації, коштів екологічних фондів тощо.

27 серпня 2020 р., у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) ім. Миколи Ярошенка відбулося засідання секції Асоціації міст України з екологічної збалансованості, у якому взяли участь спеціалісти, які займаються екологічними питаннями у громадах та містах в різних областях України. Організовано захід Асоціацією міст України спільно з Проєктом ПРОМІС та Полтавською міською радою, зокрема Департаментом економіки і інвестицій.  Засідання передбачало поглиблене дослідження та вивчення аспектів функціонування екологічної сфери у контексті муніципальної, громадської та державної діяльності та обмін досвідом в реалізації екологічних ініціатив. Окрім українських досвідчених спікерів, до проведення засідання долучилися й іноземні експерти за допомогою цифрових технологій. У програмі засідання — обговорення важливих тем екологічної збалансованості міст, що стосуються, зокрема, зеленого бюджетування. В рамках цього напряму обговорювалися питання партиципаторного бюджетування, інноваційні інформаційно-комунікативні інструменти сталого розвитку, інструменти екологічного бюджетування, екологічні громадські ініціативи Полтавської області.

На засіданні секції із доповіддю «Фінансово-економічні інструменти екологічного бюджетування» виступив провідний науковий співробітник відділу методології сталого розвитку ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України»  к.е.н., с.н.с., доцент Д.В.Клиновий. У доповіді ним було представлено різноманітний інструментарій екологічного бюджетування, включаючи міжбюджетні трансферти, зокрема цільові субвенції на здійснення екологічних заходів, кошти, що передаються до державного бюджету та місцевих бюджетів з інших місцевих бюджетів,  додаткові дотації тощо, а також фіскальні інструменти: податки і збори, включаючи екологічний податок,  місцеве самооподаткування на заходи екологічного характеру, квазіподаткові надходження за платне використання природних ресурсів.

Особливий акцент було зроблено на тому, що в умовах нестачі бюджетних коштів на здійснення екологічних заходів у «зеленому» бюджетуванні мають ширше використовуватися запозичені кошти, включаючи банківські кредити, державні цільові «зелені кредити», кредити міжнародних організацій, «зелені облігації», позики з використанням механізму лізингу тощо, а також  залучені кошти, що можуть бути виділені іншими зацікавленими особами (стейкхолдерами) і розглядатися як безповоротна фінансова допомога або пайовий капітал, включаючи кошти бізнесу, населення громади (спільнокошт), зібрані шляхом краудфандингу, різноманітні гранти та кошти, які централізовано виділяються в рамках реалізації програм і проектів екологічного спрямування (наприклад, кошти Державного фонду регіонального розвитку) та/або кошти інших територіальних громад, які використовуватимуться для реалізації спільних з ними проектів екологічного спрямування. 

Після засідання учасники секції ознайомилися  із особливостями роботи полтавського «Екобусу» – пересувного пункту зі збору небезпечних відходів,  з підприємством KONSORT (виготовлення сміттєсортувальних ліній), еколого-натуралістичним центром учнівської молоді та дендропарком  «Парк на полі Полтавської битви» –  парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Детальніше про захід можна дізнатися за посиланням: http://www.rada-poltava.gov.ua/news/98225080/?fbclid=IwAR3dPEWhfADefcWiXd_aBQQAX147LVFKZt0H9RdD9TK4TXDiZ61au4QTx-0

Відділ методології сталого розвитку